Prezentace projektu „Učebna přírodního poznání původních rostlin, bylin a stromů“

Využíváme naše odborné znalosti a dovednosti nejen pro sebe, ale i pro zvelebení části krajiny kolem sebe. Vnímáme potenciál města Osek jako místa s mnoha zahradami a výraznými historickými prvky lidské péče o prostor. V rámci možností působíme přímo v národní kulturní památce Cisterciáckého kláštera Osek v prostorách Panského domu a zahrad. Není nám lhostejný ani stav dříve s pečlivou trpělivostí obdělávaného prostoru i za klášterními zdmi. Na základě pachtovní smlouvy na dobu neurčitou máme od jara 2023 v pronájmu pozemky bývalého klášterního sadu „Nová země“, známější pod jménem „Najlant“ a také pozemky pod klášterem „Sirotčí louku“.

Naše kroky jsou postupné a rádi bychom dosáhli:

  • Zvelebení okolí kláštera v návaznosti na historické a přírodní hodnoty.
  • Oživení a využití prostoru pro návrat člověka k přírodě, spojení lidské spolupráce v podobě drobné pěstební a chovné činnosti, odpočinku i načerpání šťastné energie.
  • Edukativní činnosti – výchovné, vzdělávací a zábavné hry a akce ve volném venkovním prostředí.
  • Obnovení i zpřístupnění vnitřních klášterních zahrad.
  • Spojování lidí, prostředí, institucí a kultury do funkčních skupin.
  • Spolupráce s jednotlivci, vzdělávacími i volnočasovými institucemi, církví, městem Osek
    i sousedy za hranicemi.
  • Podpory a propagace regionálních produktů a místa.

Svoji činnost propojujeme ve funkční celek. Postupujeme v jednotlivých krocích s ohledem na aktuální možnosti, dohody, získané dotace, množství pomocníků a časové možnosti. Práce v okolí kláštera jsme zahájili projektem v bývalém klášterním sadu „Najlant“ (Nová země). Od jara jsme provedli alespoň částečné odvedení vody z horní části pozemku a zahájili jsme čištění od náletových dřevin na prvních několika stovkách metrech čtverečních. S tím nám pomohli první dobrovolníci z řad veřejnosti. Vyřezané dřeviny jsme z části použili na vytvoření přírodního plotu a dále budeme využívat i na různá přírodní dílka a klidová zákoutí či k lemování cestiček a oddělování prvních částí prostoru pro komunitní setkávání a tvoření v přírodním prostoru.

V rámci přípravy projektu „Učebna poznání přírody, rostlin, stromů a původních bylin“ jsme založili Klub přírodního poznání, jehož činnost zaštiťuje subjekt Klášterní zahrady Osek, z.ú.
Chceme vás pozvat ke spolupráci na našich projektech, právě prostřednictvím Klubu. V rámci členství nabízíme pro každého člena vytvoření a využívání prostoru v rozsahu 300 m2 pro vlastní zahradnickou a drobnou zemědělskou činnost Tento prostor je možné využívat neomezeně avšak v souladu s Pravidly činnosti Klubu přírodního poznání. Členský poplatek je 80 Kč za měsíc plus závazek práce na společné úpravě prostor v rozsahu 10 hod za měsíc v období únor až listopad. Dobrovolnická práce se týká úpravy prostoru, ošetření stromů a následné péče, odstranění invazivních rostlin, příprava prostoru sušárny, sekání společných ploch, spolupráce při založení bylinkové louky, zahradní práce uvnitř klášterních zahrad. Zároveň budou členům Klubu přírodního poznání k dispozici k využívání nejen postupně budované zázemí, vytvořené přírodní prvky, ale i zázemí pro jejich vlastní činnost, přednostní účast na plánovaných akcích, kurzech vzdělávání a tvoření. Cílem činnosti Klubu přírodního poznání je zejména rozvoj přírodního poznání, vztahu k přírodě, vybudování klidového přírodního prostoru k využití občanům s respektem k přírodě.

Chceme se s Vámi sdílet přírodní prostory, podělit se o poznatky a spolupracovat.